Jak usunąć świeżą bliznę?

Wypadek lub operacja to najczęstsze powody powstania blizn. Co zrobić by, skutecznie usunąć „pamiątkę” po traumatycznym przeżyciu. Poniżej pokazujemy jakie metody mamy w orężu do walki ze świeżymi bliznami.

Świeża blizna, czyli jaka?

Blizna to zmiana na naszej skórze, która powstała w wyniku jej uszkodzenia. Skóra w ty miejscu zastępowana jest tkanką łączną włóknistą. W skutecznej walce o jej usunięcie jednym z najważniejszych czynników decydującym o sukcesie jest jak szybko ją rozpoczniemy. Specjaliści uznają za „świeżą” bliznę taką, która ma nie więcej niż 12 miesięcy. To w tym okresie trwa w niej kształtowanie się włókien kolagenowych i elastycznych. Usunięcie świeżych blizn jest zdecydowanie łatwiejsze od starych zmian, a skuteczna kuracja może doprowadzić nawet do całkowitego ich usunięcia. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju rany i procesu gojenia się skóry. Jedno jest pewne: im szybciej rozpoczniemy kuracje i jak wiele wypróbujemy metod, tym nasze szanse będą większe.
Pamiętajmy też, że istnieje wiele rodzajów blizn, a o zastosowaniu konkretnej terapii powinien zdecydować lekarz.

Pobudź skórę do działania

Nasza skóra ma niesamowite właściwości regeneracyjne, jednak jeżeli chcemy uniknąć blizn powinniśmy jej w tym procesie pomóc. Posłużą nam do tego wszystkie środki z kolagenem, które pozwolą na to, by blizna stała się gładka i swoim kolorem nie odróżniała się od zdrowej tkanki. Kurację kolagenową powinniśmy uzupełnić o maści na bazie allantoiny, heparyny sodowej i naturalne produkty takie jak: wyciąg z cebuli, nagietek lekarski czy len zwyczajny. Dzięki tym działaniom pobudzimy naszą skórę do pracy i damy jej lepsze paliwo do regeneracji. Przy drobnych bliznach np. potrądzikowych połączenie takich działań z peelingami powinno dać bardzo dobre rezultaty i pozwoli nawet na całkowite usunięcie blizn. W sytuacji, gdy borykamy się z ranami pooperacyjnymi lub powypadkowymi, działania te stanowią bardzo istotne wsparcie dla zabiegów kosmetycznych i chirurgii plastycznej.

Zabiegi kosmetyczne i chirurgiczne

Jeżeli posiadamy większe blizny, do ich usunięcia będzie konieczne poddanie się zabiegom kosmetycznym lub nawet chirurgicznym. Najtrudniejsze przypadki wymagają interwencji chirurga, który stosując odpowiednie techniki cięcia i zakładania szwów pozwoli na to, by skóra zagoiła się w niewidoczny sposób. W większości przypadków wystarczy jednak wizyta w dobrym salonie medycyny estetycznej.

Jednym z najpopularniejszych zabiegów pozwalających na pozbycie się blizn jest mikrodermabrazja mechaniczna. Podczas jej wykonywania ściera się naskórek i górną warstwę skóry. Zabiegiem działającym na podobnej zasadzie jest peeling chemiczny. Oba mają na celu mechaniczne pozbycie się górnej warstwy skóry i zastąpienie jej nową, zdrową i jasną powłoką. Inną metodą jest mezoterapia, czyli nakłuwanie skóry substancją leczniczą za pomocą specjalnego pistoletu. Procedurę tę powinno się powtórzyć od 5 do 10 razy w odstępie od tygodnia do dwóch. Głębsze zmiany będą wymagały zastosowania lasera, który zlikwiduje zniszczoną tkankę. Zabieg powinno się powtórzyć za pół roku od jego pierwszego wykonania, by uzyskać maksymalny efekt.

W leczeniu świeżych blizn kluczowym elementem jest czas rozpoczęcia kuracji od momentu jej powstania. Im szybciej wprowadzimy kurację wspomagającą regenerację skóry, tym mniej inwazyjne zabiegi kosmetyczne czy chirurgiczne będziemy musieli zastosować w dalszej procedurze leczenia blizn.

Bez kategorii

Related Articles

0 Comment